Blog

Ideální počítač pro hudbu 2018

Tvorba hudby na počítači je obor, kterému se v současné době věnuje čím dál tím více lidí. Často se tak setkávám s dotazem na ideální počítač, který by umožňoval realizovat všechny oblasti hudební tvorby (notografie, multitrack recording, mastering, mixing, DJing aj.).

Odpověď na tuto otázku však není jednoduchá – vyžaduje mnoho informací k požadavkům a přáním uživatele. Bude uživatel využívat samplované banky v notačním programu? Bude ve svých projektech používat multitrackové VST instrumenty nebo v každé stopě použije jeden VST instrument? Bude preferovat vícestopý audiozáznam s vyšší kvalitou záznamu pro případ masteringu? A mohl bych v otázkách pokračovat dále.

Vezměme tedy navrhovaný střed, ve kterém bude uživatel tvořit hudbu podle současných potřeb. Bude se tedy spoléhat na zařízení, které mu bude sloužit ve všech případech, které nastanou, ať již se jedná o digitální notografický zápis, audio recording nebo práci s VST instrumenty. Budu doporučovat počítač pro profesionálního hudebního učitele.

Metoda

Vybral jsem si nejběžnější profesionální DAW programy. U všech jsem dále zjistil, zapsal a porovnal jejich minimální technické požadavky. Tyto informace budou sloužit k základní představě doporučené technologie. Je však třeba připomenout, že tyto informace jsou pouze ilustrativní. Každý výrobce software má zájem o co největší prodej svého produktu a je tedy zcela logické, že nemůže požadovat po uživateli, aby si k drahému programu zakoupil ještě dražší technologii. Takže údaje uvedené výrobci programů budou spíše obchodního a reklamního charakteru a poukazují na technologii, která bude umožňovat pouze základní využití programu. Pro pokročilou práci, ke které se dostanete velmi brzy, bude třeba navýšit parametry doporučené technologie min. o polovinu. Druhou částí tohoto doporučení pak bude vlastní zkušenost a poznatky z praxe.

Minimální technické požadavky

Ableton Live Cubase Artist 9.5 Pro tools Studio One
Systém Win (7, 8) 10, 64-bit (7, 8) 10, 64-bit (7, 8) 10, 64-bit (7, 8) 10, 64-bit
Mikroprocesor 64-bit Intel 64-bit Intel (i5) Intel i5 Intel Core (iC2, i3)
RAM (GB) 4 (8) 4 (8) 16 (32) 4 (8)
Disk (GB) 76 + 3 18 15 40GB

Z výčtu dat tedy můžeme vyvodit, že minimální požadavek na počítač je následující: 

Systém: Windows 10, 64-bit.

Procesor: i3; 

RAM: 4 GB RAM; 

Disk: 80 GB HDD. 

Nic už se však nedozvíme o parametrech jednotlivých komponentů. Vyjma systému, kde postačuje Windows Home verze. 

Dále musíme zvážit programy třetích stran, které budeme do DAW aplikací instalovat a používat. Mám na mysli především VST Instrumenty. Jako příklad uvádím balík Komplet 12 Ultimate společnosti Native Instruments (ne že bych jej měl – namám). Požaduje:

Komplet 12 Ultimate Garritan Jazz & Big Band 3 Air Hybrid 3
Systém Win (7, 8) 10, 64-bit (7, 8) 10, 64-bit (7, 8) 10, 64-bit
Mikroprocesor i5 Core 2 Duo Core 2 Duo
RAM (GB) 4 (6) 4 4 (8)
Disk (GB) 490 3,5 200 MB

V tomto případě tedy posouváme minimální požadavky na systém v oblasti mikroprocesoru a disku. Doporučená technologie je nyní následující: 

Systém: Windows 10, 64-bit.

Procesor: i5

RAM: 4 GB RAM

Disk: 500 GB HDD.

Počítače vybavené těmito parametry jsou dnes běžné a jejich zakoupením utratíte cca 15 tis. ALE (cíleně s velkými písmeny) – více v další kapitole ukazující praxi.

Praxe ukazuje něco jiného

Ano, minimální požadavky na hardware jsou na stole a každý prodejce počítačové technologie by vám prodal takový počítač s tvrzením, že s ním uděláte díru do hudebního světa. Např. za 12500,- Kč získáte Lenovo ThinkCentre. Přináším kopii lákacích parametrů: 

Pak přijdete domů, zapojíte technologii, nahrajete všechny zakoupené programy (legálně získané) a spustíte podle návodu. V případě jednoduché práce na projektu se čtyřmi stopami kvalitního  VST instrumentu půjde vše přibližně dobře. Při páté a dalších stopách ale dojde dech. Počítač se začne zahřívat, sekat, zpomalovat a nakonec se objeví okénko s informací o tom, že daný počítač je pomalý a nestíhá zpracovávat interní informace. U notačních programů to může být odlišné. Musescore i základní Sibelius zvládnete i se slabším počítačem, ale jakmile začneme používat lepší zvukové banky a aranžovat orchestrální partituru pro video, pak se se zlou potážeme.

Vše konzultujete s odborníky a ti vám doporučí nastavit parametry programů s ohledem vašeho počítače. Sníží buffer (zvýší se latence), nastaví menší kvalitu samplů (proč pak kupovat drahý VST instrument :-); omezí práci programů na pozadí (omezí některé funkce) a tak bychom mohli pokračovat dále. Obvykle to povede k další práci, ale po čase zjistíte, že potřebujete více stop a tak se vydáte do obchodu. Prodavač vám doporučí další upgrade hardware. Nyní příběh ukončíme a řekneme si, že takto to nechceme.

Každý komponent a jeho parametry jsou pro práci se zvukem důležité. Začněme diskem. V současné době se více pracuje se samply a ty se získávají ve vysoké kvalitě. Pakliže chceme tuto kvalitu využít, musíme mít rychlý disk. Nejlepší je proto spoléhat na SSD. Co se kapacity týče, je jasné, že čím dál více, tím lépe. Mnoho programů, které jsou ve velikosti 10 GB potřebují dalších 10 na instalaci, takže zde nesmíme šetřit. Já bych začal na 500 GB SSD, ale kdyby bylo více prostředků, nebál bych se větší kapacity.

Data pak posíláme do procesoru, který si je tříbí a pracuje v RAM paměti. Ta by měla být rychlá a s vyšší kapacitou. Pro práci s hudbou je třeba min. 16 GB v doporučení typu DDR4 a novější. Tento parametr lze do budoucna upgradovat, avšak základní deska neumožňuje navyšovat do nekonečna. Je třeba zjistit maxima pro RAM sloty. Při nákupu počítače zjišťujeme možnou maximální hodnotu RAM.

Mikroprocesor je důležitý, protože zpracovává veškeré nuly a jedničky; a v případě hudby je těch čísel velmi mnoho. Důležitým parametrem procesoru je jeho frekvence a počet jader. Pro současné potřeby hudebně produkčních aktivit bych doporučoval min. 4 jádrový procesor s taktem min. 3 GHz. Tomu odpovídá např. Intel i5.

Takovým počítačem by mohl být např. Fujitsu Celsius W570, který lze pořídit v cenové hladině kolem 35 000,- Kč. Tedy o polovinu dražší. 

Prakticky lze také ještě doporučit lepší a širší monitor, který však bude třeba zajišťovat lepší grafickou kartou.

Alternativy

Takový počítač bude sloužit svému uživateli pouze v domácím studiu. Pakliže chceme s podobnou výbavou do terénu, ať již z důvodu live performance nebo terénního audio záznamu, musíme počítat s přenosným notebookem. Tablety v současné době stále ještě neodpovídají požadavkům současných hudebních producentů. Když tedy vyhledáme podle parametrů notebook najdeme např. HP Spectre x360 s cenou kolem 45 tis. Kč.

Win nebo Mac?

Tato debata se udržuje od doby, kdy Eva utrhla jablko a Adam do něj kousl. Zastánci obou táborů se pak přou o tom, že jedno je levné a druhé je kvalitní (protože prý oboje není možné). I přes výše předložený text, ve kterém předkládám především Windows verzi, jsem zastáncem Apple řešení. Je pravda, že je to levnější, ale pakliže používáte DAW Logic, máte uzavřený systém, který je laděný přesně podle potřeby daného programu. To ale neznamená, že časem není třeba upgradovat. Apple se dost snaží držet krok, a tak vykládá do Logic nové a výkonější funkce, které si však berou své. Na Mac Book Air tak zapomeňte, stejně jako na iPhone nebo tablety. Pakliže pracujete s hudbou nebo filmem, musíte výš. Za takové zařízení pak zaplatíte 80 tis. a to je docela pádný argument, proč to s tím Windowsem ještě nezavírat.

Závěr

Přeji tedy příjemnou volbu a pro ředitele našich škol přidávám jednu dobrou radu – školství není tak bohaté, aby si kupovalo levné věci. A jak praví mongolské přísloví – Kdo nechce šlágr, chce víc; a kdo chce víc, musí dát víc. 

Když jsem dopsal tento článek a začal hledat doplňující informace na internetu, zjistil jsem, že podobný článek napsali na wirerealm.com, takže kdo chce, může si přeložit příslušný obsah. Mj. dávají mi za pravdu. Mj. mají to napsané mnohem lépe.