Notové materiály

Standardní prací každého učitele hudební výchovy je sluchová analýzy a následný přepis aktuálních písniček. Děláme to proto, abychom našim žákům přinášeli současný a atraktivní písňový repertoár (literaturu), který je bude motivovat k pěvecké činnosti. Nic proti starším zpěvníkům a jistým evergreenům, ale mít v seznamu i nějakou tu aktuální písničku je dobrý. Navíc, přiznejme si, že je třeba propagovat i současnou dětskou píseň. Její vývoj se nezastavil a je kolem nás mnoho kapel, které pro děti dělají velmi kvalitní hudbu plnou humoru, poučení i prostoru pro rozvoj fantazie a kreativity.

Problém je v tom, že notový materiál se dle znění OSA nesmí sdílet. Pakliže se tak děje, může se pouze se souhlasem majitele autorských práv a navíc po stažení je třeba zaplatit poplatek jak autorovi, tak OSA. Ano, a to i v případě, že daný materiál použije učitel pro děti v hodinách hudební výchovy. Je to na jednu stranu smutné, protože snahou každého autora určitě je, aby se daná skladba dostala do nejširšího povědomí. Na druhou stranu chápu i autory – hudba není zdarma. Školní prostředí ale, přes všechny dotace a finance (které do něj tečou) není výdělečný počin. S touto variantou prozatím nikdo nepočítá a je na čase se o tom alespoň trochu bavit.

Zde zveřejněné materiály jsou bez nároku na honorář autorům. Ve všech případech jsem je oslovil a požádal o souhlas se sdílením materiálu za účelem jeho využití ve výuce hudební výchovy. Patří jim díky za schválení a věřím, že tento počin se jim třeba jednou vrátí. Snad i v případě pozvolného rozšíření povědomí o autorech a kapelách.

KapelaNázev písněAlbumRokPDF
BONGO BOMBARĎÁKLOGOPEDICKÁPátek2021PDF
RÓZINKYZELÍCvrkot2017PDF
MARTIN GROBÁRBACHLE2022SOLO
S+Pno
SS+Pno
MARTIN GROBÁRPANE MIKULÁŠI2021PDF
MP3
HUDBOU SPOLUJÁ SE MÁMHudbou spolu2020žádost zaslána
MICHAL HORÁKPLÁNY JDOUMichalbum2021PDF
SLÁVEK JANOUŠEKZA LAMAMINeukolébavky2021PDF